AP Marko-Gol na Ogólnopolskiej Konferencji Trenerów UEFA Pro i UEFA A

Trener Marko w Atlas Arenie i na stadionie ŁKS Łódź

28/29 lipca 2019 r., Łódź

Miniona niedziela i poniedziałek były świętem polskiej myśli szkoleniowej w zakresie piłki nożnej!

W hali Atlas Arena przy Alei Unii Lubelskiej w Łodzi odbyła się doroczna Ogólnopolska Konferencja Trenerów z licencjami UEFA Pro i UEFA A, której organizatorem był Polski Związek Piłki Nożnej.

Na wydarzenie zaproszonych zostało aż 1550 trenerów, którzy tworzyli tzw. "śmietankę" zawodu trenera piłki nożnej w Polsce, aby wymienić myśli szkoleniowe i skomentować zmiany jakie zostały wprowadzone w przepisach piłkarskich podczas eliminacji Mistrzostw Europy oraz rozegranych w Polsce Młodzieżowych Mistrzostwach U-20 i we Włoszech Młodzieżowych Mistrzostwach U-21.

Jednym z uczestników OKT był trener koordynator Akademii Piłkarskiej Marko-Gol - Marek Całka.

Uczestników konferencji w niedzielny, upalny poranek przywitał wiceprezes PZPN - Marek Koźmiński, który skupił się głównie na podkreśleniu poszanowania etyki zawodowej. Przedstawił też bardzo bogate grono prelegentów z kraju i zagranicy co gwarantowało różnorodność poruszanych tematów oraz dawkę wiedzy na najwyższym poziomie.

Selekcjoner pierwszej reprezentacji Polski - Jerzy Brzęczek zobrazował materiały taktyczne i sposób przygotowania najważniejszej kadry do eliminacji ME 2020.

Po nim znakomity wykład miał Luka Milanović - trener przygotowania motorycznego reprezentacji Chorwacji, wicemistrza świata z Rosji - który przedstawił w wielkim skrócie sposób przygotowania drużyny i poszczególnych zawodników na tak wielką imprezę.

Po przerwie kawowej na scenę wyszła legenda trenerska świata - Arrigo Sacchi, który obok Pepa Guardioli i Rinusa Michelsa uważany jest za jednego z największych wizjonerów w taktycznej historii futbolu.

Wciąż energiczny, 73-letni szkoleniowiec wielkiego Milanu i reprezentacji Włoch lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, przedstawił swoją filozofię i wręcz obsesję do piłki nożnej i zaszczepił pasję do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań, bez których nikt nie będzie spełnionym trenerem.

Kolejni prelegenci - Bartłomiej Zalewski (trener reprezentacji Polski U19), Artur Skowronek (trener pierwszoligowej Stali Mielec) i Artur Derbin (trener GKS Bełchatów) mieli trudne zadanie aby podtrzymać poziom wykładów. Projekt Talent Pro, Taktyka budowania gry w bocznych sektorach boiska w systemach 1-4-1-4-1 i 1-4-4-2 oraz Konspekt treningu taktycznego, były co prawda ciekawy ale pozostały w cieniu poprzedzających prelekcji.

Końcowym akcentem pierwszego dnia konferencji była kolacja integracyjna, gdzie w kuluarach można było spotkać byłych selekcjonerów reprezentacji Polski, oraz niemal wszystkich trenerów od ekstraklasy po kluby młodzieżowe, którzy mieli wiele przemyśleń i doświadczeń na temat swoich filozofii pracy z piłkarzami.

Mimo bardzo późno zakończonych dyskusji przy kawie w niedzielę, w poniedziałek już od wczesnego poranka na stadionie rewelacji obecnej ekstraklasy ŁKS-u, trenerzy zasiedli na trybunach i obejrzeli treningi pokazowe Artura Skowronka i Artura Derbina.

Upał zgonił wszystkich do Atlas Areny, gdzie odbyły się końcowe wykłady.

Najpierw Piotr Żmijewski - kierownik Centrum Badawczo-Rozwojowego Legia LAB - w naukowy, ale dostępny sposób przedstawił Trening Motoryczny: Jak nauka może wspierać proces szkolenia w piłce nożnej, a na koniec odbył się panel dyskusyjny z trenerami: Jacek Magiera, Czesława Michniewicz, Waldemar Fornalik i Marek Papszun na temat dwóch kadr młodzieżowych oraz najważniejszych wątkach w szkoleniu juniora w aspekcie przygotowania go do piłki seniorskiej.

Po obiedzie wszyscy rozjechali się w różnych kierunkach kraju uciekając przed nawałnicami, które późnym popołudniem przeszły nad Polską Centralną!

link do fotek z konferencji: