Kadra trenerska AP Marko-Gol na Lech Conference

Kadra trenerska AP Marko-Gol na Lech Conference

Poszerzanie myśli szkoleniowej na Międzynarodowej Konferencji w Poznaniu

6 grudnia 2019 r., Poznań

Mimo deszczowej i chłodnej aury od wczesnych godzin piątkowego poranka do późnego popołudnia, w Hali Sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Zagajnikowej 9 w Poznaniu, odbyła się po raz dziesiąty w historii Międzynarodowa Konferencja Trenerów Lech Conference.

Na jubileuszową edycję zjechało ponad 750 szkoleniowców z kraju i zza granicy, a wśród nich trójka trenerów Akademii Piłkarskiej Marko-Gol.

Moderatorem całego wydarzenia był dziennikarz Canal+ Filip Surma, a otwarcia i przywitania gości dokonał prezes Lecha Poznań Karol Klimczak.

Organizatorzy postarali się jak zawsze o bardzo wysoki poziom merytoryczny i zaprosili prelegentów z trzech klubów (KRC Genk, RB Lipsk i FC Chelsea), których pierwsze drużyny są w tym sezonie uczestnikami Champions League.

Jako pierwszy wyszedł przedstawiciel niemieckiego klubu RB Lipsk - Sebastian Kegel, który wraz z Krystianem Kalinowskim (Polak pracujący w tejże Akademii z bramkarzami U-15 i U-16) omówili a następnie pokazali w praktyce model gry pressingiem oraz fazy przejściowe wg. modelu czołowego klubu Bundesligi. 

Kolejnym prelegentem był koordynator szkolenia kategorii U-9, U-10 w Chelsea - Ben Knight. Angielski wykładowca najpierw przedstawił filozofię szkolenia i wieloaspektowe podejście w szkoleniu młodych zawodników na przykładzie Faustino Anjorin'a, który mając jedenaście lat zagrał w turnieju Lech Cup, a w bieżącym sezonie zadebiutował w pierwszej drużynie w Pucharze Ligi. Brytyjski szkoleniowiec w części praktycznej pokazał bardzo ciekawe połączenie elementów technicznych z umysłowymi u młodych zawodników, wymuszające grę lepszą i słabszą nogą. Ta filozofia pracy z najmłodszymi była bardzo zbieżna z metodami Akademii Piłkarskiej Marko-Gol, która już od najwcześniejszych lat uczy dzieci myślenia i pobudza ich najgłębsze receptory umysłu do rozwijania i ćwiczenia.

Po przerwie obiadowej była chwila dla gospodarzy, czyli przedstawicieli Akademii Lecha Poznań. Przemysław Małecki i Hubert Wędzonka przedstawili DNA wychowanków Kolejorza oraz omówili profil indywidualnego rozwoju zawodnika, na podstawie prowadzenia piłkarza na pozycji defensywnego pomocnika i skrzydłowego.

Po krótkiej przerwie na sztuczną murawę hali wyszli przedstawiciele belgijskiego Racingu Genk - Koen Daerden i Pascal Roosen. Tematem ich wystąpienia było znaczenie wieku biologicznego oraz zastosowanie tego aspektu w procesie treningowym, rywalizacji oraz identyfikacji talentu.

Na koniec odbył się panel dyskusyjny, w którym Filip Surma przepytywał Rafała Ulatowskiego i Amilcara Carvalho (Akademia Lecha Poznań), Witolda Lisa (Akademia Zagłębia Lubin) i Piotra Urbana (Akademia Legii Warszawa).

Poziom konferencji stał na bardzo wysokim poziomie tak merytorycznym jak i organizacyjnym. Był także certyfikowany przez Polski Związek Piłki Nożnej, który czuwa nad tym aby szkolenie dzieci i młodzieży w Polsce nie odbiegało od najwyżej rozwiniętych piłkarsko krajów w Europie i na świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości