Poznajemy system szkolenia w Ajax Academy Amsterdam

COS Cetniewo - Władysławowo, 6-7 grudnia 2014

"System szkolenia piłkarskiego dzieci i młodzieży w Holandii na przykładzie AFC Ajax Amsterdam i Ajax Online Academy" - konferencja o takiej tematyce odbyła się w weekend 6-7 grudnia w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie - Władysławowie.

Wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili trenerzy zatrudnieni w słynnym Ajaxie Amsterdam i klubach z nim współpracujących. Byli to:

1. Patrick Ladru (były piłkarz, szef szkolenia w Ajaxie, szkolił młodzież w meksykańskiej Akademii Chivas Guadalajara i Al Ahli Academy Ajax Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich),
  2. Sander de Goede (twórca i dyrektor Ajax Online Academy i wykładowca na kursach trenerskich na całym świecie),
  3. Marek Kujach (były bramkarz Lechii Gdańsk, obecnie mieszkający w Holandii i współpracujący z Akademią Ajaxu).

Konferencję metodyczną zaszczycił też były dyrektor techniczny reprezentacji Polski z czasów selekcjonera Leo Beenhakkera - Jan de Zeeuw. Konferencję zamknął wykład sędziego Macieja Wierzbowskiego na temat zmian w przepisach gry w piłkę nożną.

Cetniewo przeżyło prawdziwy najazd trenerów zcałej Polski. Łącznie było ich ponad 500, a wśród nich trener Marko z Akademii Piłkarskiej Marko-Gol.

Pomorski ZPN wreszcie stanął na wysokości zadania, gdyż tak ciekawej konferencji nie było już od lat. Przedstawiony został model szkolenia dzieci w wieku od 6 lat po juniora. Problematyka tak szkolenia jak naboru została szeroko przedstawiona przez gości a całość zamknęły zajęcia praktyczne w hali i na boisku COS-u, podczas których został pokazany sposób pracy z młodzieżą w Ajaxie.

Na koniec trenerzy uczestniczący w zjeździe otrzymali certyfikaty i z nową wiedzą wrócili do swoich klubów aby wdrażać nowinki.

Konferencja ta była też ważna z innego powodu. Okazało się, że w bardzo wielu aspektach nasz model szkolenia w AP Marko-Gol nie różni się od tego w słynnym Ajaxie a w jednym jesteśmy nawet... lepsi. Holendrzy zaczynają pracę z dziećmi od 6-tego roku życia a my do uprawiania futbolu zachęcamy już maluchy mające tylko 4 latka! Zresztą w rozmowach kuluarowych dużo na ten temat trenerzy wymieniali między sobą uwag a goście byli ciekawi jak pracuje się z tak malutkimi dziećmi w naszej Akademii.

Organizator: Pomorski Związek Piłki Nożnej

​(MC)