Założyciel AP Marko-Gol na Lech Conference w Poznaniu
Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie trenerów piłki dziecięcej i młodzieżowej
02 grudnia 2016 r., Poznań
Piątkowy dzień był niezwykle ważny dla ludzi związanych z piłką nożną dziecięcą i młodzieżową, którzy pragnęli poszerzać swoją wiedzę i nadal się rozwijać.
W poznańskiej hali Arena zjawiło się ponad 1100 szkoleniowców ze wszystkich zakątków Polski oraz z zagranicy. Byli szkoleniowcy z największych akademii piłkarskich oraz z małych klubików, byli wielcy trenerzy oraz ci, którzy dopiero zaczynają swoja pracę z najmłodszymi. Z trybuny honorowej konferencję obserwował m.in. pierwszy szkoleniowiec czołowej drużyny naszej ekstraklasy Lecha Poznań - Nenad Bielica oraz redaktor naczelny Przeglądu Sportowego - Michał Pol. O randze świadczył też fakt, że patronatem wydarzenie objął Polski Związek Piłki Nożnej.
Na zaproszenie Akademii Lecha Poznań na spotkanie udał się także Marek Całka, założyciel Akademii Piłkarskiej Marko-Gol, gdyż na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć nikogo kogo interesowały najnowocześniejsze trendy w treningu dziecięcej piłki nożnej. Konferencja była znakomicie przygotowana przez organizatorów, a zestawy słuchawkowe z tłumaczeniem zagranicznych gości świadczyły o rzadko spotykanym poziomie w naszym kraju.
Najważniejszymi osobami podczas VII Międzynarodowej Konferencji Trenerów - poza licznie zgromadzoną widownią - byli prelegenci, którzy w swoich wykładach teoretycznych oraz zajęciach praktycznych starali się przekazać w jak najprostszy sposób swoją ogromną wiedzę i doświadczenie.
Moderatorem wydarzenia był Filip Surma - były szkoleniowiec Cracovii a obecnie komentator NC+ i koordynator U6-U10 w Akademii Piłkarskiej Futbolica. Wszystkich przywitał dyrektor sportowy Lecha - Piotr Barłóg.
Po nim na podium dla prelegentów wyszedł Marcin Dorna - selekcjoner młodzieżowej reprezentacji Polski, która w czerwcu 2017 roku będzie gospodarzem Mistrzostw Europy do lat 21. Przedstawił on Narodowy Model Gry - wg. podręcznika PZPN którego jest autorem. Skupił się głównie na fazach przejściowych z praktycznymi rozwiązaniami przejścia z ataku do obrony i z obrony do ataku.
Sfera mentalna oraz motoryczna w dziecięcej piłce nożnej - to temat wystąpienia Joachima Eble z FC Basel, który posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy trenerskiej a od dziewięciu lat odpowiada za szkolenie młodych roczników akademii z przedziału U7-U9. Szkoleniowiec wspólnie z najmłodszymi zawodnikami Akademii Lecha Poznań zaprezentował gamę ćwiczeń, które mają pomóc w ich rozwoju motorycznym.
Współpracą napastnika z ofensywnym pomocnikiem zajął się dyrektor Akademii Lecha Poznań - Rafał Ulatowski. Były piłkarz i szkoleniowiec pokazał strukturę budowy jednej z najlepszych w Polsce akademii oraz przedstawił model idealnego napastnika i szablon jego zachowań we współpracy z ofensywnym pomocnikiem na bazie praktycznych ćwiczeń adeptów Kolejorza.
Bardzo wartościowy był również kolejny wykład. Doktor nauk medycznych Witold Dudziński z Rehasport Clinic przedstawił Rolę medycyny w szkoleniu dzieci i młodzieży. Przekonywał, że podstawą wszystkich systemów treningowych na świecie jest medycyna ze swoją Piramidą Sukcesu.
Podczas przerwy obiadowej dochodziło do wielu spotkań i rozmów. Marek Całka m.in. wymieniał doświadczenia z Grzegorzem Flasem z AP Błękitni Stargard Szczeciński i Piotrem Karasiewiczem z Fali Międzyzdroje - przyjaciół z kursu trenerskiego drugiej klasy w Wałczu. Spotkał też trenera i jednego ze współwłaściceli polskiej akademii dziecięcej w Anglii - Daniela Grabowego, który wraz z kadrą trenerską Falcon Golden Goal Academy przyleciał samolotem z Bristolu, aby poszerzać swoją wiedzę. Jego syn Justyn - rocznik 2008 - zawodnik FGGA Bridgwater i FC Southampton trenował gościnnie w wakacje 2015 w naszym oddziale AP Marko-Gol w Różynach.
Kolejną sesję wykładową rozpoczęli Tomasz Sołtysiak i Marek Gołembowski z Soccer Skills Pro przedstawiając własny system treningowy w oparciu o platformę internetową.
Ivo Hain z AC Sparty Praga przedstawił Zindywidualizowany trening w mikrotaktyce z odniesieniem do Modelu Gry i Modelu Treningu w fazie atakowania. Swoje spostrzeżenia i filozofię przekazywania wiedzy utrwalił obrazowa na zawodnikach U-13 Akademii Lecha.
Po nim wystąpiła największa gwiazda konferencji - Paulo Leitao, były dyrektor Akademii Sportingu Lizbona i wychowawca tak znakomitych piłkarzy jak: Luis Figo, Cristiano Ronaldo czy Ricardo Quaresma. Jego wykład zrobił na wszystkich chyba największe wrażenie. Piłkarski wizjoner przedstawił swoją filozofię budowy piłkarskich akademii i kształtowania zawodnika. Zastanawiał się nad sensem jej powielania i namawiał wszystkich do budowania swojej filozofii i jej wdrażania.
Ivan Kepcija z asystentem Ugo Klingorem z Dinama Zagrzeb przedstawili Tworzenie przewag zawodnika - nauczanie płynności w grze oraz mobilności w ataku demonstrując jednostkę treningową na tle zawodników Kolejorza U11-U12.
Końcowym akcentem dziesięciogodzinnych wykładów - było po 19-tej - była Modelowa jednostka treningowa w kategorii wiekowej U6/U7 przedstawiona przez Błażeja Czyżewskiego z Lech Poznań Football Academy.
Certyfikaty wręczone wszystkim uczestnikom konferencji potwierdzały zdobyty ogrom wiedzy jaka została przekazana przez wszystkich prelegentów.
Na pewno zostanie wykorzystana w doskonaleniu warsztatu każdego z nich.
Miło nam zakomunikować, że nie jesteśmy w tyle. Wiele aspektów przedstawionych w poznańskiej Arenie od początku istnienia Akademii Piłkarskiej Marko-Gol towarzyszy naszym dzieciom podczas treningów. Np. Life Kinetik - od dawna ćwiczony jest na zajęciach i obozach i jest to dawno stosowana u nas metoda.
Kumulacja wiedzy z zakresu młodzieżowego treningu piłkarskiego zdobyta w Poznaniu na pewno wzbogaci efekty pracy i podniesie poziom szkolenia z naszymi podopiecznymi. Taki był cel tego wyjazdu naszego trenera koordynatora, który ciągle pracuje nad udoskonaleniem swojej filozofii w AP Marko-Gol.
Organizatorów trzeba pochwalić za wspaniałą organizację i przede wszystkim za część merytoryczną, gdyż tak wysoki poziom rzadko się zdarza na konferencjach piłkarskich, szczególnie tych poświęconym piłce dziecięcej.
Zapewne Lech Conference będzie stałą pozycją w kalendarzu wyjazdów kadry szkoleniowej naszej Akademii i za rok w VIII edycji także znajdzie się nasz przedstawiciel.
Komentarze