Trenerzy AP Marko-Gol i Chelsea Londyn w Cetniewie

Trenerzy AP Marko-Gol i Chelsea Londyn na Konferencji w Cetniewie
4-5 grudnia 2015, Władysławowo

W piatek i sobotę w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo we Władysławowie odbyła się doroczna Międzynarodowa Konferencja Trenerów zorganizowana przez Pomorski Związek Piłki Nożnej. Jej myślą przewodnią było: Dyspozycje umysłowe do zespołowej gry sportowej a wykłady i zajęcia praktyczne poprowadzili wybitni teoretycy i praktycy specjalizujący się w psychologii sportu. Na tak ważnym wydarzeniu nie zabrakło oczywiście trenerów AP Marko-Gol. Uczestnikami konferencji byli Marek Całka Piotr Imielski.

Gościem specjalnym konferencji był znany z niekonwencjonalnych metod motywowania zawodników, wybitny trener izraelski - Avram Grant, który wygłosił wykład dotyczący treningu mentalnego. Grant do Cetniewa przyjechał na zaproszenie prezesa Pom.ZPN-u Radosława Michalskiego, z którym pracował w Maccabi Hajfa. Oprócz tego klubu pracował jeszcze w Hapoelu Petah Tikva, Maccabi Tel Aviv, Maccabi Hajfa, reprezentacji Izraela, Chelsea Londyn, Portsmouth, West Ham Londyn, Partizanie Belgrad i obecnie od ubiegłego roku reprezentacji Ghany. Najwięcej opowiadał o pracy w Chelsea, z którą dotarł w 2008 roku do finału Champions League i przegrał dopiero w serii rzutów karnych z Manchesterem United!. Opowiadał o aspektach mentalnego przygotowania zespołu, kiedy pracował z takimi gwiazdami futbolu jak Andriej Szewczenko, Didier Drogba, John Terry czy Frank Lampard. Jego wykładom przysłuchiwała sie grupa ponad 300 trenerów, którzy zbierali doświadczenie do pracy z seniorami, młodzieżą i dziećmi. Większość zastanawiała się czy jego przyjazd nie wiązał się z objęciem funkcji trenera ekstraklasowej... Lechii Gdańsk, która znalazła się w głebokim kryzysie i obecnie jest bez... trenera?!

Wieczorną sesję zakończył wykład pt. Postawy i świadomość jako fundament efektywnej gry w piłkę nożną.Paweł Frelik z The Winners Mental Training współpracuje z kadrą narodową Polski. Indywidualnie pomaga w przygotowaniu mentalnym czołowych zawodników kadry Adama Nawałki m.in. Arkadiuszowi Milikowi, Kamilowi Grosickiemu, Karolowi Linettemu czy Sławomirowi Peszce i Jakubowi Wawrzyniakowi.

Sobotnią sesję rozpoczął znakomity wykład dr Marka Graczyka pt. Psychologiczne wyznaczniki gotowości meczowej. Przedstawił na tle Medycyny Sportowej aspekty treningu mentalnego i sposobu pracy z najmłodszymi zawodnikami, które mają doprowadzić ich do najwyższego poziomu.

Aura była typowo... jesienna i bardzo ciepła (+8 stopni C) jak na grudzień! Na trawiastym placu za hotelami swój trening prowadziła Anita Włodarczyk - polska lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie młotem. Uczestniczka igrzysk olimpijskich w 2008 w Pekinie oraz srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w 2012 w Londynie. Mistrzyni świata z 2009 i 2015 orazwicemistrzyni z 2013 roku. Mistrzyni Europy z 2012 i 2014 roku oraz brązowa medalistka z 2010. Zwyciężała w klasyfikacji IAAF w 2013, 2014 i 2015 roku. 1 sierpnia 2015 została pierwszą kobietą w tej konkurencji, która przekroczyła 80 m, uzyskując wynik 81,08 m.

Na podglądanie znakomitej lekkoatletki nie było czasu, gdyż w hali rozpoczęły się zajęcia praktyczne. Rozpoczął je trening pt. Kształtowanie dyspozycji umysłowych piłkarzy na etapie ukierunkowanym a zakończył trening dziewcząt pt. Rozwijanie zdolności psychoruchowe u młodych piłkarek nożnych.

Uczestniczący w konferencji trenerzy (od seniorskich drużyn po grupy dzieciece) otrzymali certyfikaty potwierdzające ich zdobytą wiedzę i wrócili do klubów z możliwością wykorzystania jej w swoich klubach.