Trójka wychowanków AP Marko-Gol w Wielkim Finale PZPN Turnieju Gry 1x1

Tosia, Dora i Wiktor w gronie najlepszych dryblerów Pomorza

15 września 2023 r., Rumia

I edycja ogólnopolskiego turnieju gry 1x1 chłopców i dziewczynek z kategorii wiekowych żak i orlik weszła w decydującą fazę i na Stadionie Miejskim przy ul. Mickiewicza 43 w Rumii odbył się Wielki Finał województwa Pomorskiego.

Nowatorska impreza organizowana przez Polski Związek Piłki Nożnej ma na celu rozwijać u dzieci umiejętność gry 1x1, odwagę i kreatywność, a u trenerów dzieci świadomość, że na pierwszych etapach szkolenia najważniejszy jest rozwój zawodnika, a nie zespołu. Cel jest niezwykle ważny, gdyż poprzez takie działania możemy wychować przyszłych reprezentantów Polski, którzy będą chlubą kibiców i dadzą radość nie tylko z wyników ale przede wszystkim będą wizerunkiem dobrego szkolenia, które w ostatnim czasie - przez pryzmat fatalnych występów w eliminacjach Mistrzostw Europy pierwszej kadry - bardzo straciło na szacunku.

Pomysł Turnieju Gry 1X1 trafił do trenerów i klubów i okazał się super przedsięwzięciem, o czym świadczy udział ponad 37 tysięcy młodych piłkarek i piłkarzy z 859 klubów w całej Polsce!

Miło nam zakomunikować, że w ostatecznej rozgrywce o miano Najlepszego Dryblera Pomorskiego Związku Piłki Nożnej znalazła się trójka wychowanków Akademii Piłkarskiej Marko-Gol: Dora (trzecia w kwalifikacjach regionalnych) i Wiktor zwycięzca kwalifikacji) w roczniku 2014 i Tosia (druga w kwalifikacjach) w roczniku 2013.

Udział całej trójki potwierdzał właściwą pracę naszych trenerów, dla których od dziesięciu lat istnienia klubu zawsze najważniejszy jest rozwój dzieci i ich radosne podejście do uprawiania pasji piłkarskiej. Dużo gry, zachęta do indywidualnych pojedynków w masowo rozgrywanych meczach oraz zabawowa forma i nauka od najwcześniejszych lat techniki indywidualnej to podstawa, która we wczesnym rozwoju jest najważniejsza!

Turnieje Gry 1x1 w AP Marko-Gol nie są nowością, gdyż już od 2014 roku rozgrywane są mistrzostwa o miano najlepszego dryblera klubu, a najlepsi w danych rocznikach na koniec sezonu otrzymują upominki i dyplomy.

Warto wrócić na chwilę do historii AP Marko-Gol i przypomnieć zdobywców głównych nagród, których było bardzo wielu. Późniejsze losy różnie się dla nich potoczyły i jedni pozostali przy piłce nożnej, inni zostali zapaśnikami, koszykarzami, zaczęli uprawiać sporty walki, a jeszcze inni zaczęli grać w tenisa ziemnego.

Początkowo turniej Gry 1x1 nosił nazwę Marko Mundial i najlepszymi dryblerami klubu w 2015 roku byli: Roch Iwanicki w roczniku 2005, Kamil Michałowski, Cyprian Szydłowski i Kacper Rycharski w roczniku 2006, Szymek Sadło - 2007, Kacper Gronke, Jeremi Iwanicki, Sebastian Stanisławski - 2008, Mati Włoch i Wiktor Kurnicki - 2009.

W 2016 r. wyróżnieni zostali: Szymon Kruczyński i ponownie Kacper Rycharski - r.2006, Tomek Filipek i Oli Gradowski - 2007, Marcel Bączyński i Szymon Dziedzia - 2008.

W 2017 roku do najlepszych dryblerów należeli: Igor Jarosiński i Ignacy Pawlak - r.2006, Paweł Węsierski - 2007, Jan Woźniak i Kuba Jendrzejewski - 2008, Błażej Patrzałek - 2009, Marcel Pietrucha - 2010, Jan Kędzierski i Maciek Garboś - 2011, Ksawery Wołyniec - 2012.

Od 2020 roku trener koordynator zmienił nazwę i formułę turnieju Gry 1x1 i mali piłkarze walczyli o zaszczytne miano Championa Marko-Gol. Pierwszymi wyróżnionymi zostali: Szymon Grabarek z rocznika 2009, Tomek Gibała i Cezary Młyński - r.2010, Szymon Lipecki, Hubert Kisłowski, Krystian Balsiewicz i ponownie Maciek Garboś - r.2011, Jeremi Gradowski - 2012.

W roku 2021 do najlepszych dryblerów należeli: ponownie Cezary Młyński w roczniku 2010, Michał Rogaczewski - 2011, Piotr Toruńczak i ponownie Jeremi Gradowski - 2012.

Zdobywcy Championa Marko-Gol 2022 roku: Nikodem Soból i ponownie Hubert Kisłowski z rocznika 2011, oraz Mikołaj Opielewicz - r.2012.

W ostatnim 2023 roku piękne dyplomy otrzymywali: Dawid Kruczyński i po raz trzeci Jeremi Gradowski z rocznika 2012, oraz Antek Mroczek - r.2013 i Wiktor Sadło - 2014.

Kolejna edycja 2024 roku przed nami i życzymy wszystkim małym piłkarzom Akademii Piłkarskiej Marko-Gol, aby to oni w czerwcu otrzymali główne nagrody!

Zachęcamy do trenowania bo każdy może znaleźć się w Wielkim Finale woj. Pomorskiego rocznika 2015 i 2016 a dla roczników 2013 i 2014 czeka Finał Ogólnopolski na Stadionie Narodowym w Warszawie!!!