Trener AP Marko-Gol na Konferencji UEFA PRO i UEFA A
Zjazd najlepszych polskich trenerów w hali Atlas Arena Łódź
22/23 lipca 2018 r., Łódź
W minioną niedzielę i poniedziałek w Łodzi odbyła się Ogólnopolska Konferencja Trenerów UEFA Pro i UEFA A.
Do stolicy województwa łódzkiego zjechało blisko 1.500 trenerów z całej Polski z najwyższymi kwalifikacjami, a wśród nich nie zabrakło m.in. byłych selekcjonerów seniorskiej reprezentacji naszego kraju: Jerzego Engela, Andrzeja Strejlaua, Wojciecha Łazarka, Pawła Janasa, Stefana Majewskiego i Franciszka Smudy. Poza nimi byli niemal wszyscy szkoleniowcy z klubów ekstraklasy i pierwszej ligi.
Na wstępie wiceprezes ds. szkoleniowych PZPN - Marek Koźmiński przedstawił zebranym nowego selekcjonera pierwszej reprezentacji Polski - Jerzego Brzęczka, który w skrócie przedstawił swoją wizję najważniejszej drużyny w kraju.
Na jedno z najważniejszych w roku wydarzeń w światku trenerskim zaproszenie otrzymał także prezes i trener koordynator Akademii Piłkarskiej Marko-Gol - Marek Całka, posiadacz dyplomu i licencji UEFA A.
Konferencja miała charakter międzynarodowy za sprawą Franka Ludolpha (szef kształcenia trenerów UEFA), Edda Vahida (szef dokształcania trenerów w Southampton FC) oraz Petera Bosza (byłego trenera Feyenoordu Rotterdam, Ajaxu Amsterdam i Borussi Dortmund).
Moderatorem konferencji, która odbyła się w hali Atlas Arena przy Alei Bandurskiego w Łodzi (oddana do użytku w 2009 roku) był Bogdan Basałaj - z-ca dyr. sportowego PZPN, który czuwał nad harmonogramem przebiegu dwudniowego wydarzenia.
Po rejestracji i lunchu w niedzielę najpierw Frank Ludpolph przedstawił szczegółowo proces kształcenia i licencjonowania trenerów w UEFA a następnie bardzo ciekawe wystąpienie miał Edd Vahid. Przedstawił filozofię szkoleniową, w którym jednym z głównych założeń jest budowanie pierwszej drużyny w oparciu o wychowanków. Vahid podkreślił, że w każdym sezonie przynajmniej połowa kadry Southampton FC musi być złożona z zawodników wyszkolonych przez ten klub. Pracujący w nim trenerzy w procesie szkoleniowym wykorzystują także doświadczenia zaczerpnięte z innych dyscyplin sportu.
W drugiej części zajęć teoretycznych swoją filozofie trenerską przedstawił Peter Bosz, a następnie odbyła się dyskusja na temat niedawno zakończonego w Rosji Mundialu. Na koniec swoje konspekty treningowe przedstawili Czesław Michniewicz (trener reprezentacji U-21), Ireneusz Kościelniak (asystent trenera reprezentacji U-18) i Remigiusz Rzepka (trener przygotowania motorycznego).
Po części teoretycznej trenerzy przeszli kilkaset metrów dalej na nowy Stadion Miejski ŁKS Łódź (oddany do użytku z jedną trybuną w 2015 r.), gdzie trening pokazowy z grupą U-18 ŁKS-u przeprowadził trener Michniewicz prezentując temat: Taktyka - Doskonalenie gry 1x1 w obronie.
Po nim był powrót do Atlas Areny gdzie podczas kolacji do późnych godzin wieczornych trwało spotkanie integracyjne. W kuluarach wymieniano się doświadczeniami, nowościami i wiedzą. Była też okazja do spotkań po latach. M.in. spotkali się absolwenci Szkoły Trenerów z 2013 roku: Ireneusz Kościelniak, Marek Całka, Mateusz Staniec, kiedy to na warszawskiej AWF zdawali egzaminy UEFA A.
W poniedziałek po noclegu i śniadaniu w Hotelu Ambasador Centrum wszyscy uczestnicy spotkali się najpierw na części praktycznej na stadionie ŁKS-u przy Alei Unii Lubelskiej. Swoje pokazowe zajęcia mieli (z grupą U-18 GKS Bełchatów) Ireneusz Kościelniak (przystąpił do praktycznej prezentacji omawianego dzień wcześniej doskonalenia przejścia z obrony średniej do kontrataku) oraz Remigiusz Rzepka (trening motoryczny).
Po zakończeniu panela praktycznego uczestnicy konferencji wrócili do Atlas Areny i wysłuchali prelekcji na temat nowoczesnych środków treningu będących sposobem prewencji uszkodzeń narządów ruchu (prowadzący: Krzysztof Ficek), raportu z MŚ w Rosji oraz systemu kształcenia i licencjonowania trenerów PZPN (Dariusz Pasieka - szef kształcenia trenerów PZPN i Andrzej Dawidziuk - koordynator szkolenia bramkarzy w PZPN).
Uroczysty obiad zakończył doroczne spotkanie trenerów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Utwierdziło ono nas po raz kolejny w przekonaniu, że założenia i metody szkoleniowe w Akademii Piłkarskiej Marko-Gol są zgodne z najnowszymi standardami, że podążamy we właściwym kierunku, a nasi trenerzy prezentują najwyższy poziom wiedzy zaliczając się do prawdziwych fachowców w swojej profesji.
Nasi zawodnicy po wstępnej edukacji piłkarskiej trafiają do dobrych klubów i mamy nadzieję, że za kilkanaście lat powinniśmy usłyszeć pierwsze wzmianki o ich sukcesach na arenie krajowej albo międzynarodowej.
Komentarze