Trenerzy AP Marko-Gol na Lech Conference

Udział w Międzynarodowej Konferencji w Poznaniu gwarancją lepszej pracy

8 grudnia 2017 r., Poznań

Grudzień to miesiąc, kiedy swoje kwalifikacje podnoszą trenerzy na całym świecie. Tylko nauka od najlepszych jest gwarancja najwyższego poziomu. Wymiana doświadczeń ma skutkować lepszym poziomem szkolenia i późniejszymi sukcesami.

Piątkowy dzień od rana do późnego wieczora w poznańskiej Arenie upłynął na zdobywaniu wiedzy. VIII Międzynarodowa Lech Conference zgromadziła ponad tysiąc trenerów z klubów ekstraklasy oraz tych z lig regionalnych i akademii piłkarskich, a patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Piłki Nożnej.

Z zaproszenia Akademii Lecha Poznań skorzystali także szkoleniowcy Akademii Piłkarskiej Marko-Gol. Założyciel i trener koordynator - Marek Całka wiedział, że aby trzymać wysoki poziom swoich wychowanków trzeba ciągle zdobywać wiedzę i sprawdzać czy model szkolenia jest zgodny z najnowocześniejszymi trendami jakie wyznaczają najlepsi. Na największą konferencję trenerską w Polsce zabrał także młodego adepta sztuki trenerskiej - Piotra Dubielę.

Konferencję otworzył prezes czołowego klubu ekstraklasy - Lecha Poznań - Karol Klimczak

Na takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć nikogo kogo interesowały najnowocześniejsze trendy w treningu dziecięcej piłki nożnej, oraz tych, którzy chcą podnosić poziom gry drużyn seniorskich.

W panelu dla seniorów najpierw Nenad Bjelica - pierwszy szkoleniowiec Kolejorza - przedstawił temat: Kontratak jako jedna z form gry ofensywnej pierwszego zespołu Lecha Poznań, a następnie Jacek Magiera miał temat: Założenia taktyczne przed meczem, a ich realizacja w trakcie spotkania na wybranych przykładach. Posłużył się przykładem przeobrażenia prowadzonej przez niego Legii Warszawa podczas ubiegłorocznej edycji Champions League, a dokładnie meczu z późniejszym zdobywcą trofeum - Realem Madryt.

Te wykłady były bardzo ciekawe ale naszych przedstawicieli szczególnie interesowały nowinki w treningu z dziećmi i młodzieżą.

Na początku Sally Needham (The FA) przedstawiła temat: DNA Angielskiej Federacji Piłki Nożnej - podkreślenie istoty czterech filarów w procesie kształtowania młodego zawodnika. Była teoria i później zajęcia praktyczne z wyselekcjonowaną grupą Akademii Lecha. Następnie trener reprezentacji Polski U-21 - Czesław Michniewicz miał temat: Czego brakuje piłkarzom wchodzącym do Ekstraklasy? Wymogi szkoleniowe stawiane wobec młodych zawodników.

Kolejnymi prelegentami byli przedstawiciele Rehasport Clinic. Monika Grygorowicz: Profilaktyka uszkodzeń narządu ruchu w piłce nożnej – co stosować i dlaczego warto to robić. Józef Napierała: Stabilizacja centralna w procesie treningu i prewencji. Andrzej Pyda: Czynniki wzrostu, komórki macierzyste – biologiczne możliwości leczenia w medycynie sportowej.

Po części medycznej były interesujące wykłady połączone z zajęciami treningowymi grup dziecięcych Akademii Lecha. Stephen Torpey przedstawił: Wprowadzenie w program szkolenia technicznego Akademii Manchesteru City dla grupy 5-11, a Glenn van der Krann (Feyenoord Rotterdam): Rozwój percepcji i procesu decyzyjnego u profesjonalnych młodych graczy.

Konferencję uzupełniły wykłady i zajęcia praktyczne Rafała Ulatowskiego z trenerami Akademii Lecha: Karolem Kikutem i Jakubem Grzędą z tematem: Indywidualny rozwój zawodnika w aspektach motorycznych.

Konferencja była znakomicie przygotowana przez organizatorów, a przygotowanie merytoryczne prelegentów świadczyło o ich fachowości.

Zdobyta wiedza na pewno wzbogaci warsztat trenerski naszych szkoleniowców i urozmaici zajęcia z naszymi maleńkimi piłkarzami.